United States District Court - Western District of Tennessee
All
Monday, November 18, 2019
Last updated Thu Aug 22 19:03:10 2019
(Updated hourly)

August - September - October - November - December - January - February - March - April - May - June - July

9:00 am 219cr20088 Lipman - Criminal Jury Trial
USA v Dameetri Hester [USM # 31434-076]
Kasey Weiland, Deb Ireland -- Robert Thomas
 
9:30 am 118cv01164 Anderson - Jury Trial
Peterson v. West TN Expediting, Inc. -- RESET to 2/18/2020 at 9:30 AM
Brian Winfrey -- Charles Agee, Jr.
 
9:30 am 118cv01042 Anderson - Jury Trial
Millinder v. Hudgins, et al.
Leanne Thorne -- William Mauldin - Jessica Chandler
 
9:30 am 118cr10050 Breen - Jury Trial
USA vs. Dexter Devars Sowell
Hillary Parham -- Lloyd Tatum
 
9:30 am 216cr20276 Fowlkes - Jury Trial
(T) USA v. Rockeem Kwasi Henderson [USM# 30050-076]
Kevin Whitmore -- Howard Manis
 
9:30 am 219cr20054 Lipman - Criminal Jury Trial
USA v. Ryan Taylor
P. Neal Oldham, Sean Hord -- Robert Thomas
 
9:30 am 218cr20168 Lipman - Criminal Jury Trial
USA v Bryan Jackson
Karen Hartridge & Lauren Delery -- Genna Lutz & Barry McWhirter
 
9:30 am 218cv2056 Mays - Non-Jury Trial
Charles Davis, et al. v. U.S.A. -- RESET to 2/18/20 at 9:30 AM
L. Chiozza -- M. Waldrop, R. Taylor, S. Canale, J. Martin
 
9:30 am 218cv02667 McCalla - Jury Trial
(JT) Amy Brooks v. City of Millington, Gary Graves & Bryan Childress
William C. Sessions, III -- Edward J. McKenney, Jr., William J. Wyatt
 
9:30 am 219cr20163 Norris - Criminal Jury Trial
U.S.A. v. Marc Johnson
Annie Christoff -- Stephen Leffler
 
9:30 am 217cv02767 Norris - Jury Trial
Gregory McFerren, et al v. William Bruce Mittenburg, et al. -- RESET to 02/24/2020 at 9:30 AM
Olufemi Salu for Gregory McFerren, Eugene Laurenzi for Anthony Franklin -- John Tarpley for William Bruce Mittenburg (Individually), Swift Transporation company of Arizona, LLC, and Swift Leasing Co, LLC; Jennifer Sutch Slager for Victoria Fire & Casualty Company
 
9:30 am 216cv2662 Norris - Jury Trial
Tammy Rushing v. Shelby County School System, et al.
Kathleen Caldwell -- Kenneth Walker, Rodney Moore, Jennifer Ervin, Yasmin Mohammad
 
9:30 am 218cv02243 Parker - Non-Jury Trial
Spectrum Lighting Controls, Inc. v. Robert Bradley Eison, et al
James M. Simpson, Shawn R. Lillie, John Raymond Hensley -- Edwin E. Wallis for Robert Eison and Emory Eison; Janelle Osowski and William Ryan for Zed Woodley; George T. Wheeler, Jr. and Emily Huseth for Factory Sales Agency West, Inc.
 
9:30 am 219cr20101 Parker - Sentencing
USA v. John Childs
Marques Young -- Serena Gray
 
9:30 am 219m 000mj York - Non-Jury Trial
OCR -- USA v Hollingsworth, Garland, and Edwards
Matt Wilson (AUSA) -- Robert Keeton (Retained), Mark Donahoe (Retained), Emily Edwards (pro se)
 
1:30 pm 217cr20151 Parker - Sentencing (17-20103)
USA v. (7) John Shields (c) [USM #27330-076]
Kevin Whitmore, Mark Erskine -- (7) Andre mathis